CHRZEST ŚWIĘTY
Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem (Mt 28, 19-20)
1. ZNACZENIE SAKRAMENTU:
Sakrament Chrztu wyzwala z grzechu pierworodnego i z wszystkich innych grzechów, rodzi do życia Bożego, włącza do wspólnoty Kościoła – Mistycznego Ciała Chrystusa – otwiera dostęp do pozostałych sakramentów, stanowi początek i fundament całego chrześcijańskiego życia.
Dzieci powinny być ochrzczone możliwie najszybciej po urodzeniu. Dziecko powinno być ochrzczone, jeżeli istnieje uzasadniona nadzieja jego katolickiego wychowania. Nie można bezwarunkowo uzależniać Chrztu dziecka od zawarcia sakramentalnego związku przez jego rodziców. Uzasadnieniem nadziei na katolickie wychowanie dziecka może być oświadczenie jego rodziców lub osób, które prawnie ich zastępują.
2. RODZICE CHRZESTNI:
Przy wyborze kandydatów na rodziców chrzestnych należy uwzględnić wymogi prawa kanonicznego:
- wiek – ukończone 16 lat;
- osoby, które są katolikami praktykującymi, regularnie uczestniczą w niedzielnej Eucharystii, przyjęły sakrament Bierzmowania, przystępują do sakramentu Pokuty, swoim postępowaniem dają przykład chrześcijańskiego życia.
Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w niesakramentalnym związku małżeńskim oraz te, które chociaż są katolikami, notorycznie zaniedbują praktyki religijne i prowadzą życie naganne.
Rodzice chrzestni przed chrztem winni przystąpić do sakramentu Pokuty.
3. WYMAGANE DOKUMENTY:
- akt urodzenia dziecka;
- zaświadczenie od swojego proboszcza o spełnieniu warunków wymaganych dla posługi chrzestnego – jeśli chrzestny pochodzi z innej parafii niż ta, w której ma zostać udzielony sakrament chrztu świętego;
- zaświadczenie potwierdzające przystąpienie do spowiedzi świętej przez rodziców chrzestnych.
BIERZMOWANIE
Weźmijcie Ducha Świętego! (J 20, 22)
1. ZNACZENIE SAKRAMENTU:
Bierzmowanie, zwane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, mocą znamienia daru Ducha Świętego jednoczy chrześcijanina pełniej z Chrystusem i Kościołem, udziela mu siły do wzrastania w życiu Bożym, uzdalnia i zobowiązuje go, jako świadka Chrystusa, do apostołowania słowem i czynem w świecie, by jego życie społeczne i publiczne przepajać i kształtować duchem i wartościami Ewangelii, powołuje i uzdalnia do świadomego i aktywnego uczestniczenia w życiu Kościoła, zwłaszcza w liturgii niedzielnej Eucharystii.
2. KANDYDAT:
Kandydat powinien wyrazić wolę przyjęcia tego sakramentu i być należycie przygotowanym, powinien także osiągnąć odpowiedni wiek umożliwiający mu odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz świadome podjęcie zadań, do których zobowiązuje sakrament Bierzmowania.
Decyzja o dopuszczeniu do Bierzmowania należy do proboszcza, który ją podejmuje po konsultacji z katechetami i rodzicami.
3. WYBÓR IMIENIA:
Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia nie powinno być związane z jego atrakcyjnością, ale pięknem życia tego, kogo wybiera się za patrona.
Przystępujący do sakramentu bierzmowania pozostawiając imię chrzcielne lub przyjmując nowe, powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu.
4. ŚWIADEK SAKRAMENTU BIERZMOWANIA:
W celu wyraźnego zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni, o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami. Tam gdzie nie jest to możliwe świadkiem może być osoba, która już przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, ukończyła 16. rok życia oraz jest wierzącym i praktykującym katolikiem.
Można zachować zwyczaj, że świadkiem bierzmowania jest osoba tej samej płci co kandydat. Jeśli świadek bierzmowania nie jest znany proboszczowi powinien przedstawić stosowne zaświadczenie z parafii swojego zamieszkania, stwierdzające brak przeszkód do pełnienia tej funkcji.
Świadkami nie mogą być naturalni rodzice bierzmowanego.
Zadanie świadka bierzmowania nie ogranicza się do uczestnictwa i wypełnienia roli w liturgii bierzmowania, ale ma on przygotować kandydata do przyjęcia bierzmowania, a po przyjęciu tego sakramentu pomóc bierzmowanemu w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń chrzcielnych, zgodnie z natchnieniami Ducha Świętego. Dlatego kandydaci powinni wybierać świadka na samym początku przygotowania do bierzmowania.
5. WYMAGANE DOKUMENTY:
- metryka chrztu świętego kandydata – o ile został ochrzczony w innej parafii niż ta, w której ma przyjąć sakrament bierzmowania;
- zaświadczenie od swojego proboszcza o spełnieniu warunków wymaganych dla posługi świadka bierzmowania – jeśli świadek pochodzi z innej parafii niż ta, w której zostanie udzielony sakrament bierzmowania.
EUCHARYSTIA (I-sza Komunia Święta)
A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy,bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego (Mt 26, 26-29).
1. ZNACZENIE SAKRAMENTU:
Eucharystia stanowi źródło i szczyt całego życia chrześcijańskiego. W niej zawiera się największe i pełne duchowe dobro Kościoła, to jest sam Chrystus. Sprawując Eucharystię, wierni jednoczą się z Chrystusem i w Nim jednoczą się między sobą w bosko-ludzką wspólnotę Kościoła. W ten sposób Eucharystia buduje i objawia Kościół
2. PRZYGOTOWANIE DO PRZYJĘCIA I-szej KOMUNII ŚWIĘTEJ:
DZIECI przygotowujące się do I Komunii świętej powinny:
- systematycznie uczęszczać na katechizację w szkole i w parafii,
- uczestniczyć w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej,
- uczestniczyć w nabożeństwach,
- posiadać odpowiedni poziom wiedzy religijnej.
RODZICE dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej powinni:
- systematycznie uczestniczyć w niedziele i święta we Mszy świętej,
- przystępować do sakramentów świętych,
- dawać świadectwo życia chrześcijańskiego,
- współpracować z Księdzem Proboszczem i katechetami w przygotowaniu do I Komunii świętej,
- uczestniczyć w nabożeństwach i spotkaniach katechetycznych w parafii.
3. WYMAGANE DOKUMENTY:
- metryka chrztu świętego dziecka – o ile zostało ochrzczone w innej parafii niż ta, w której ma przyjąć po raz pierwszy sakrament Eucharystii.
4. FORMUŁA SPOWIEDZI:
Modlitwa przed spowiedzią !!!!!!!!!!!!
(przed spowiedzią – w domu ewentualnie w kościele – czynię starannie: RACHUNEK SUMIENIA i ŻAL ZA GRZECHY oraz MOCNE POSTANOWIENIE POPRAWY potem następuje SZCZERA SPOWIEDŹ):
Dziecko: (klękam do konfesjonału i mówię)
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Ksiądz: Na wieki wieków. Amen.
Dz: (czynię znak krzyża i mówię)
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
PIERWSZA SPOWIEDŹ:
Dz .Jestem uczniem klasy trzeciej. Pierwszy raz przystępuję do spowiedzi świętej. Obraziłem(am) Pana Boga następującymi grzechami...
(wymieniam grzechy i na koniec mówię):
Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie szczerze żałuję i postanawiam poprawę,
a ciebie ojcze duchowny proszę o pokutę i rozgrzeszenie.
KOLEJNA SPOWIEDŹ:
Dz. Jestem uczniem klasy …
Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem(am) …( np. miesiąc temu …..) żadnego grzechu nie zapomniałem(am) ani nie zataiłem(am) Pokutę zadaną odprawiłem(am).
Obraziłem(am) Pana Boga następującymi grzechami. (wymieniam grzechy i na koniec mówię):
DZ .Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie szczerze żałuję i postanawiam poprawę,
a ciebie ojcze duchowny Proszę o pokutę i rozgrzeszenie.
(SŁUCHAM pouczenia z ust kapłana, ZAPAMIĘTUJĘ zadaną pokutę. Kiedy kapłan wyciągnie nade mną rękę i będzie się modlił, biję się w piersi na znak pokuty i mówię ):
Dz. Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu.
K: (ksiądz kończy formułę rozgrzeszenia słowami): I ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Dz: (kiedy ksiądz czyni ręką znak krzyża żegnam się i odpowiadam): Amen.
K: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.
Dz: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.
K: Pan odpuścił Tobie grzechy. Idź w pokoju.
Dz: Bóg zapłać.
(wstaję od konfesjonału, idę do ławki i dziękuję Bogu za spowiedź. Jako ZADOŚĆUCZYNIENIE PANU BOGU odmawiam zadaną przez kapłana modlitwę; jako ZADOŚĆUCZYNIENIE BLIŹNIEMU przepraszam tych, wobec których zgrzeszyłem(am), oddaję zabraną własność, cofam kłamstwo itd.)
Modlitwa po spowiedzi !!!!!!!!!!!!!!
Proszę pomóc dziecku w przygotowaniu się do pierwszej spowiedzi świętej, wytłumaczyć w miarę swoich możliwości jak ma się zachować w konfesjonale. Dziecko uczy się treści zaznaczonej na czerwono
SPOWIEDŹ
Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane (J 20, 23).
1. ZNACZENIE SAKRAMENTU:
Grzech jest przede wszystkim obrazą Boga, zerwaniem jedności z Nim. Narusza on równocześnie komunię z Kościołem. Dlatego też nawrócenie przynosi przebaczenie ze strony Boga, a także pojednanie z Kościołem, co wyraża i urzeczywistnia w sposób liturgiczny sakrament pokuty i pojednania.
2. PRZYGOTOWANIE DO SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ:
- RACHUNEK SUMIENIA DLA DOROSŁYCH
- RACHUNEK SUMIENIA DLA MŁODZIEŻY
- RACHUNEK SUMIENIA DLA DZIECI
3. SPOWIEDŹ W NASZEJ PARAFII:
- od poniedziałku do soboty: przed Mszą Świętą o godz. 18.00
- w I-sze piątki miesiąca: od godziny 17.00
NAMASZCZENIE CHORYCH
W imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie (Mk 16, 17-18).
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone (Jk 5, 14-15).
1. ZNACZENIE SAKRAMENTU:
Chrystus wielką troską otaczał ludzi chorych. Ustanowił dla nich sakrament, którego Kościół od czasów apostolskich udziela chorym przez namaszczenie olejem i modlitwę kapłanów.
2. PRZYJUJĄCY SAKRAMENT:
Sakramentu Namaszczenia chorych udziela się wiernemu w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości.
Można go także udzielać osobom chorującym przez dłuższy czas oraz tym, które czeka poważna operacja.
Sakramentu Namaszczenia udziela się osobom dorosłym oraz dzieciom po osiągnięciu używania rozumu, choćby jeszcze nie przyjęły I Komunii świętej.
Sakrament Namaszczenia chorych wolno powtórzyć, jeśli chory po wyzdrowieniu znów zachoruje. Można go powtórzyć także w tej samej chorobie, jeśli nastąpiło wyraźne jej pogorszenie.
Można udzielić sakramentu Namaszczenia osobom nieprzytomnym. Jeśli nie ma pewności co do intencji i usposobienia chorego, należy uczynić to warunkowo.
Nie należy udzielać sakramentu Namaszczenia chorych osobom zmarłym. W przypadku wątpliwości co do śmierci, można udzielić sakramentu warunkowo.
3. SAKRAMENTU NAMASZCZENIA CHORYCH W NASZEJ PARAFII UDZIELAMY:
- w razie niebezpieczeństwa śmierci – po wcześniejszym poinformowaniu kapłana (tel. 662-580-579)
- na prośbę chorego lub osoby, która się nią opiekuje
- w razie potrzeby podczas objazdu chorych
- w kościele parafialnym w Światowy Dzień Chorego – 11 lutego
4. CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ GDY SAKRAMENT NAMASZCZENIA MA ODBYĆ SIĘ W DOMU CHOREGO:
Przed wizytą księdza przychodzącego z posługą sakramentu namaszczenia chorych trzeba przygotować:
- stolik przykryty białym obrusem, na którym ustawia się krzyż i zapalone świece
- wodą święconą i kropidło
- ręczniczek bądź kawałek waty
- szklankę z wodą.
Najważniejsze jest jednak, aby domownicy i osoby towarzyszące przygotowały się duchowo i modliły się wraz z księdzem w intencji chorego.
KAPŁAŃSTWO
To czyńcie na moją pamiątkę (Łk 22, 19).
1. ZNACZENIE SAKRAMENTU:
Kapłaństwo ma charakter służebny. "Urząd... który Pan powierzył pasterzom ludu swego, jest prawdziwą służbą”. Kapłaństwo jest całkowicie skierowane ku Chrystusowi i ludziom. Zależy całkowicie od Chrystusa i Jego jedynego kapłaństwa; zostało ustanowione dla ludzi i dla wspólnoty Kościoła. Sakrament święceń przekazuje świętą władzę, która jest jedynie władzą Chrystusa. Wykonywanie tej władzy powinno więc stosować się do wzoru Chrystusa, który z miłości uczynił się ostatnim i stał się sługą wszystkich.
2. KANDYDAT DO KAPŁAŃSTWA:
- powinien zgłosić się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej mieszczącego się przy ul. Złotej 144 w Kaliszu z odpowiednimi dokumentami.
3. WYMAGANE DOKUMENTY:
- pisemna prośba o przyjęcie do WSD w Kaliszu skierowana do Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka;
- własnoręcznie napisany życiorys;
- pisemna opinia od księdza proboszcza i katechety;
- świadectwo ukończenia szkoły średniej;
- świadectwo maturalne;
- dwa zdjęcia.
MAŁŻEŃSTWO
Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela (Łk 19, 5-6).
1. ZNACZENIE SAKRAMENTU:
Małżeńskie przymierze łączące mężczyznę i kobietę we wspólnotę całego życia skierowaną ze swej natury ku dobru małżonków oraz dla zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa do godności sakramentu.
2. NARZECZENI:
- powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej narzeczonej lub narzeczonego przynajmniej trzy miesiące przed datą planowanego ślubu;
- powinni mieć ukończoną parafialną katechezę ponadgimnazjalną przygotowującą do małżeństwa i życia w rodzinie;
- winni uczestniczyć przynajmniej w czterech spotkaniach prowadzonych przez poradnię życia rodzinnego zatwierdzoną przez Kurię Diecezjalną
- winni dwukrotnie przystąpić do sakramentu Pokuty i Eucharystii: zaraz po badaniu kanonicznym oraz przed zawarciem małżeństwa.
3. WYMAGANE DOKUMENTY:
- dowód osobisty;
- metryka chrztu nie starsza niż 3 miesiące, wydana w celu zawarcia małżeństwa;
- zaświadczenie o bierzmowaniu;
- świadectwa ukończenia katechizacji;
- zaświadczenia o ukończonych katechezach przedmałżeńskich;
- 3 dokumenty z USC, jeżeli ślub zawarty w Kościele wywierał będzie skutki cywilnoprawne (małżeństwo konkordatowe);
- zaświadczenie z poradni rodzinnej.